Niezłożenie sprawozdania finansowego w terminie może skutkować nałożeniem grzywny przez Krajowy Rejestr Sądowy (KRS). Zgodnie z art. 24 ust. 1b ustawy o KRS, sąd rejestrowy może nałożyć grzywnę na członków zarządu, jeśli spółka nie wykonuje obowiązków związanych ze złożeniem sprawozdania finansowego. Sąd może wielokrotnie wzywać do wykonania obowiązku i każdorazowo nakładać grzywnę do czasu jego wykonania.
Na szczęście zanim sąd nałoży grzywnę na członka zarządu, wzywa do wykonania obowiązku w terminie 7 dni. Członek zarządu może zatem uniknąć negatywnych konsekwencji finansowych. W swojej praktyce często spotykam się jednak z przypadkami, gdy sąd rejestrowy nałożył już grzywnę na członków zarządu. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne. Czasami są skutkiem wieloletnich zaniedbań przy prowadzeniu interesów spółki. Występują jednak sytuacje bardziej niejednoznaczne (np. brak dostępu do dokumentów niezbędnych do sporządzenia sprawozdania).
Jeżeli sąd rejestrowy nałożył już grzywnę członkowie zarządu spółki z o.o. muszą podjąć odpowiednie kroki, aby zminimalizować konsekwencje i uniknąć dalszych sankcji. Oto działania, które członkowie zarządu mogą podjąć:
Jest to najprostszy możliwy sposób, aby uniknąć konsekwencji finansowych i prawnych przez członka zarządu. Nawet, gdy sąd nałoży już grzywnę, to na podstawie art. 1052 kodeksu postępowania cywilnego: „W razie wykonania czynności przez dłużnika lub umorzenia postępowania grzywny niezapłacone do tego czasu ulegają umorzeniu.”. Sąd powinien umorzyć nałożone grzywny z urzędu, natomiast z doświadczenia wiem, że lepiej o tym sądowi przypomnieć poprzez pisemny wniosek o umorzenie.
Uwaga: Zgodnie z powyższym przepisem umorzone zostaną jedynie grzywny, które nie zostały zapłacone. Zastosowanie się przez członka zarządu do wydanego przez sąd postanowienia uniemożliwia późniejsze dochodzenie zwrotu kwoty grzywny, nawet pomimo złożenia sprawozdania.
Jeżeli sprawozdanie finansowe zostało złożone (ale sąd jakimś sposobem się o tym nie dowiedział), jeżeli występują przeszkody formalne w nałożeniu grzywny (osoba, na którą ją nałożono nie była już członkiem zarządu) lub jeżeli występują inne uzasadnione okoliczności (np. obiektywny brak możliwości wywiązania się z obowiązku przez członka zarządu) należy rozważyć złożenie zażalenia na wydane przez sąd postanowienie. Istotne jest tutaj zachowanie wszystkich wymogów formalnych, w tym zachowania terminu na wniesienie środka odwoławczego.
Wybór odpowiedniego działania warto skonsultować z radcą prawnym już na samym początku, wówczas szanse na pozytywne zakończenie sprawy będą znacznie większe.
10.03.2025
12.08.2024
8.08.2024
ul. Bolesława Prusa 8c/10,
20-064 Lublin
NIP: 712-306-55-78
REGON: 061674633
E-mail: info@kuspitkancelaria.pl
Tel: +48 605-988-364
© 2025 Kancelaria Radcy Prawnego Arkadiusz Kuśpit. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: